Web Sitesine Bazı Ülkelerden Girişler Nasıl Engellenir?

Web Sitesine Bazı Ülkelerden Girişler Nasıl Engellenir?

Total
0
Shares

Eğer Türkiye’ye yönelik Türkçe bir internet siteniz varsa ve yurtdışından ciddi manada ziyaretçiniz bulunmuyorsa belli sebeplerle bazı ülkeleri engelleme gereği duyabilirsiniz. Genelde bunun en önemli gerekçesi sitenize yapılan saldırılar olur. A.B.D., Rusya veya Çin gibi ülkelerden saldırı alıyor ve sitenizi bu ülkelere kapatmak istiyorsanız, bunun iki yolu bulunuyor. Birinci yolda sanal ya da fiziksel sunucu sahibi olmanız gerekirken, diğerinde sadece domain yönetimine erişiyor olmanız yeterli.

WHM Kullanarak Ülke Engelleme
WHM/cPanel Ülke Engelleme

Yöntem 1 – WHM/cPanel Ülke Engelleme

İlk yöntemde bir sunucu sahibi olmanız ve sunucunuzda cPanel kurulu olmalı. Root yetkisine sahip olduğunuz bir sanal ya da fiziksel sunucunun WHM paneline girerek sol kısımda “cPHulk kaba kuvvet koruması” kelimelerini aratmalısınız.

Yukarıda da gördüğünüz gibi cPHulk butonu aktif olmalı ve butonun hemen altında yer alan “Countries Management” linkine tıklamalısınız. Burada bütün ülkelerle ilgili ayarlar bulunuyor. Default olarak bütün ülkeler boş bırakılmış durumda. Hangi ülkeyi engellemek istiyorsanız, bu ülkenin bulunduğu satıra gelerek “Durum” kısımını “Blacklisted” olarak seçmelisiniz. Bu işlemi yaptığınızda; Wordpress ülke engelleme, Cpanel ülke engelleme ve ülke IP engelleme yapmış olacaksınız.

Yöntem 2 – Cloudflare Ülke Engelleme

İkinci yöntemde ise ülke engellemesi yapmak istediğimiz alan adını Cloudflare sunucularına yönlendiriyoruz. Daha sonra sırası ile,

  1. https://dash.cloudflare.com adresinden cloudflare hesabınıza giriş yapın, işlem yapacağınız domain üzerine tıklayın.
  2. Üst menüden Firewall seçin.
  3. Açılan alt menüden Firewall Rules seçin.
  4. Karşınıza birinci resimdeki gibi bir sayfa açılacak.
  5. Create a Firewall rule butonuna tıklayarak kural oluşturuyoruz.

Kural oluştururken aşağıdaki seçenekler kullanılabilir:

  • equals = eşit ise
  • does not equal = eşit değil ise
  • is in = içindeyse
  • is not in = içinde değilse

Eğer Türkiye dışındaki bütün ülkeleri engellemek istiyorsanız, aşağıdaki fotoğrafta yer alan ayarları yapın.

Cloudflare Türkiye Dışına Site Kapama
Cloudflare Türkiye Dışına Site Kapama

Cloudflare üzerinden ülke engelleme kuralı oluşturduğunuzda, mutlaka Known Bots yani Google ve Yandex gibi botları izinli hale getirmeniz gerekir yoksa arama motorları sitenizi indexleyemez.

Eğer tüm dünyaya değil de sadece örneğin sitenizi ABD’ye kapatmak istiyorsanız, Field kısmında ülke olarak ABD seçmeli ve sonra “equals” diyerek bir kural oluşturmalısınız. Bu ve benzeri kombinasyonlarla ip ya da ülke engelleme işlemi yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir