Hemen Çıkma Oranı Nedir? Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı Nedir? Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Total
0
Shares

Google Analytics veya Yandex Metrica araçlarında sıkça karşılaşabileceğiniz bir kavram olan “hemen çıkma oranı”, sanılanın aksine kullanıcıların sitede geçirdiği süreyi değil kaç sayfa dolaştığını gösteren bir kavramdır.

Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz. Eğer siz hemen çıkma oranı ile ilgili Google’da bir arama yapıp bu sayfaya ulaştıysanız ve başka bir sayfaya geçmeden siteden çıktıysanız sitenin hemen çıkma oranını yükseltirsiniz. Bu oranı düşürmek için de aşağıda yazdığım birkaç taktiği kullanabilirsiniz.

  • İnternet sitenizde hakkımızda ve iletişim gibi sayfalar mutlaka olmalı. Arama ya da reklam gibi kaynaklardan gelen kullanıcılar bu gibi sayfaları da ziyaret ederek hemen çıkma oranınınız düşmesini sağlar.
  • Her yazının altında ve ya benim blog sayfamda olduğu gibi aşağı inince sağ tarafta belirlenen benzer yazılar ile kullanıcılarınızı başka bağlantılara da tıklamayı teşvik etmelisiniz.
  • İnternet siteniz hızlı olmalı. Yavaş açılan bir siteniz varsa kullanıcılarınız sitenizi büyük oranda hemen terk edecektir.
  • Benzer konularla ilgili birçok yazınız olmalı ve yazı içerisinde bu sayfalar arasında bir link alışverişi bulunmalı.
  • Farklı bir internet sitesine link verdiğinizde, o linki mutlaka yeni sayfada açtırmalısınız. Böylece kullanıcınız tekrar sitenize dönebilir.

Yukarıda yazdığım birkaç yöntem ile hemen çıkma oranı kolayca düşürülebilir. Bu da sitenizin Google’daki değerini artırarak hedef kelimelerinizde yükselmenizi sağlar.

Tabi şunu unutmamalısınız. Bu blog sayfasında yazdığım her bir yazıda verdiğim bilgiler, Google’da yükselmek için bir ya da birkaç kriteri açıklıyor. Yani örneğin tek başına hemen çıkma oranını yükseltmek, Google sıralamasını da yükseltmez. Bunun için link inşaası, kaliteli içerik ve diğer birçok farklı kriteri de göz önüne almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir