Dwell Time (Bekleme Süresi) Nedir? SEO İçin Önemli Midir? 2023 Güncel Bilgi

Dwell Time (Bekleme Süresi) Nedir? SEO İçin Önemli Midir? 2023 Güncel Bilgi

Total
0
Shares

SEO konusunda yazdığım birçok yazıda tek bir kriterin olmadığını, hatta yeni teknolojik imkanlar sebebi ile başta Google olmak üzere arama motorlarının sıralamayı belirlerken birçok faktörü göz önünde bulundurduğunu yazmıştım. Hatta geçtiğimiz aylarda Yandex’ten sızan verilerle, Yandex’in arama sonuçlarını sıralarken 1922 adet faktörü kullandığını paylaşmıştım. Bu yazımda da SEO konusunda önemli olduğunu düşündüğüm bir sıralama faktöründen ve öneminden bahsedeceğim.

Dwell Time (Bekleme Süresi) Nedir?

Google ya da Yandex gibi bir arama motoruna herhangi bir kelime ya da kelime grubu yazdığınızda, çıkan sonuçlardan herhangi birine tıklarsınız. Bu tıklamanın sonucunda gittiğiniz sitede kısa ya da uzun bir zaman geçirirsiniz. İşte aradığınız bilgi ile orantılı olan bu süre bekleme süresi olarak adlandırılır.

Dwell Time (Bekleme Süresi) Nasıl Hesaplanır?

Bekleme süresi Google Analytics ya da Yandex Metrica gibi üçüncü parti araçlarla doğrudan hesaplanmaz. Bu metrik daha çok arama motorlarının kendi tarayıcıları üzerinden takip ettiği sürelerdir.

Ancak bekleme süresine paralellik gösteren başka değerleri kullanabilirsiniz. Örneğin, ortalama oturum süresi (Average session duration) Bu metrik bize bekleme süresi ile benzer bir sonucu verebilir.

Dwell Time (Bekleme Süresi) SEO İçin Önemli Midir?

Birçok farklı faktör sonucu belirlenen arama sıralamasına, “Bekleme Süresi” de dahildir. Yani bu sonuç SEO için önemli olup, sıralamayı etkileyen faktörlerden biridir. Tabi bir faktörün tek başına sıralama değiştirecek güce sahip olmadığını unutmamalısınız.

İdeal Olan Dwell Time (Bekleme Süresi) Nedir?

Bu sürenin ne kadar olması gerektiği ile ilgili kesin bir veri yok fakat yapılan araştırmalar herhangi bir websitesi için ortalama bekleme süresinin 2 ile 4 dakika arasında olduğunu söylüyor. Yani bir kullanıcı bu süreler dahilinde sitenize giriyor ve aradığını bulup çıkıyor.

Dwell Time (Bekleme Süresi) Nasıl İyileştirilir?

Bu süreyi iyileştirmek için internet sitenizi kullanıcı odaklı ve kolay erişilebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Yazıda yer alan dahili bağlantılar, fotoğraf ya da video gibi içerikler, bekleme sürenizi artırabilecek unsurlardır. Aslında farkettiyseniz önceki cümlede bir yazının SEO uyumlu olması için gereken en önemli etkenleri yazdım.

Bu da eğer SEO uyumlu içerikler paylaşıyorsanız ve sitenizi hız ve kullanım kolaylığı gibi kullanıcı odaklı olacak şekilde tasarladıysanız siteniz için bu sürenin iyi olduğu anlamına gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir