DA/PA Değerleri Nedir? Backlink Alırken Önemli Midir?

DA/PA Değerleri Nedir? Backlink Alırken Önemli Midir?

Total
0
Shares

Ücretsiz backlink kaynakları kategorisine yazı eklerken, paylaştığım listelerde yer alan domainlerin kaliteli olduğunu ve kalitesiz domainlerden link almanın faydadan çok zarar getireceğini yazıyorum. Uyarı olarak neredeyse her yazıda bu gerçeği dile getiriyorum. Peki bir sitenin kaliteli olduğunu söylerken tam olarak ne demek istiyorum? İşte bu yazımda aldığınız backlinklerin kalitesini ölçebileceğiniz DA/PA Değerleri konusuna değineceğim.

DA/PA Değerleri Nedir?

MOZ isimli bir SEO aracı firmasının kullandığı değerler olan DA ve PA, sırasıyla domain (alan adı) otoritesi ve sayfa otoritesi demektir. Bu değerler domain yaşı, domain ve sayfaya gelen ve giden bağlantılar, internet sitenizin güncelliği ve içeriğinizin özgünlüğü gibi birçok etkenler göz önüne alınarak belirlenir ve yüksek DA/PA değeri Google sıralamasında sizi ön sıralara taşıyabilir. Aynı şekilde bu değerlerin yüksek olduğu bir sayfadan alınan backlink de sıralamada yükselmeniz için iyi bir etkendir.

DA/PA Değerleri Nasıl Kontrol Edilir?

Bu değerleri görmek için ufak bir internet araması yapabilir ya da bu linke tıklayarak (yeni sayfada açılır) MOZ firmasının ilgili sayfasına ulaşarak istediğiniz alan adı ya da sayfanın değerini öğrenebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu değerler backlink alırken çok önemlidir. Çünkü bu değerlerin yüksek olması, backlink aldığınız internet sayfanın kaliteli olduğunu gösterir. DA ve PA değerleri ile ilgili farklı bir sorunuz varsa aşağıda yer alan butona tıklayarak yorum göndermekten çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir