Apple Ekosistemi Hakkında Düşüncelerim

Total
0
Shares

Her ne kadar SEO konularında yazılar yazdığım bir blog sayfası olarak planlasam da, zaman zaman sizden gelen farklı konularla ilgili düşüncelerimi kısa yazılar olarak paylaşmayı da düşünüyorum. Geçen maillerimi kontrol ederken kişisel olarak kullandığım sistemleri ve Apple ekosistemi hakkında düşüncelerimi soran bir e-posta aldığımı gördüm. E-postaya ayrıca bir cevap yazmakla birlikte, burada da bu konudaki düşüncelerimi okuyanlarla paylaşmak istiyorum.

Arkadaşlar ben 10 yıldan fazla bir süredir Apple ürünleri kullanıyorum. Yaklaşık 7 yıldır da Apple ekosisteminin içindeyim. Başlangıçta iPhone alarak başladığım Apple maceram, Macbook, iPad ve Apple TV gibi cihazlarla devam etti açıkçası. Ürünleri Türkiye standartlarına göre pahalı olsa da, uzun kullanabilir cihazlar olduklarını için tercih edilebilir diye düşünüyorum. Açıkçası ben hangi cihaz olursa olsun uzun yıllar kullanmayı severim. Örneğin şu an bende telefon olarak iPhone 14 var fakat bir önceki cihazım olan iPhone 7’yi yaklaşık 6 yıl boyunca kullandım.

Yine aynı şekilde şu an bu yazıyı da yazdığım 2017 model MacBook Air bilgisayarım -SSD yetersizliği dışında- bir problem çıkarmadı. Problem çıkarmak bir yana bu bilgisayar hala, bir tasarımcı ya da yazılımcının kullanabileceği en son çıkan programları dahi çalıştırabilecek vaziyette. Tabi bendeki model artık üretilmiyor ama yeni model bir MacBook Air ile uzun yıllar çalışabileceğinizi garanti edebilirim. Bu konudaki en büyük tavsiyem SSD olarak baz modeli değil en azından 1 TB kapasiteli olanı tercih etmeniz gerektiği olur sanırım. Bir de bu cihazlar uzun kullanım ömrüne sahip olduğu için 16 GB ram olan modeli almalısınız.

Açıkçası Apple ekosistemine girdikten sonra insan o rahatlığa ve konfora alışıyor. Cihazların birbirleri ile uyumu ve uzun süren kullanım ömürleri en önemli tercih sebeplerinden. Bir de teknik destek konusu var tabi. Üzerinden yıllar geçse bile Apple’a yazdığınızda size yardımcı olacak birilerini mutlaka buluyorsunuz. Firma sattığı ürünün arkasında duruyor. Bu yazdıklarım tecrübe edilmeden anlamsız gelebilir belki ama bu birkaç farklı durum bile Apple’ı tercih etmenizi sağlayacak kriterlerden olabilir.

Bir de biliyorsunuz Apple’ın kullandığı işletim sistemi Unix tabanlı bir sistem. Bu da komut satırında herhangi bir Linux dağıtımı ile olan benzerliğin en önemli sebebi. Ben masaüstü olarak Linux de kullandım ve Linux dağıtımlarını çok seviyorum. MacOS bir bilgisayar da Unix-Linux benzerliği sebebiyle neredeyse eli yüzü düzgün ve derli toplu bir Linux! Benim şahsen Mac tercih etmemdeki bir diğer etken de bu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir