YouTube SEO Nasıl Yapılır? 2023 İçin İşe Yarar İpuçları

YouTube SEO Nasıl Yapılır? 2023 İçin İşe Yarar İpuçları

Total
0
Shares

SEO ile ilgili işe yarar ipuçları eklediğim blog sayfamda, bu sefer de YouTube SEO için edindiğim tecrübeler doğrultusunda bilgi aktarmaya çalışacağım. Ben YouTube platformuna yıllar önce girmiş ve o zamanlar dahi ciddi paralar kazanmıştım. Bunu yaptığım yemek tarifi veya belgesel tarzı videolarla elde etmiştim. Lafı daha da uzatmadan konuya dönerek öncelikle YouTube SEO nedir onu açıklayayım.

YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO, YouTube üzerinde yayınladığımız videoların YouTube arama sonuçlarında üst sıralara çıkartma işlemidir. Yani aşağıda öneride bulacağım işlemlerle video izlenme sayısını artırarak, videonuzun arama sonuçlarındaki yerini iyileştirebilirsiniz.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

  • Tuberanker gibi platformları kullanarak anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Burada anahtar kelimenizi yazarak, videoya ekleyebileceğiniz alternatif önerileri görebilirsiniz.
  • Video başlığınızı kullanacıların arayacağı şekilde (Örneğin YouTube SEO ile ilgili bir video yapıyorsanız, başlığınız “YouTube SEO” değil “YouTube SEO Nasıl Yapılır?” olmalı) optimize etmelisiniz.
  • Video açıklamalarınızı, yukarıda başlık örneğinde olduğu gibi optimize etmelisiniz.
  • Mutlaka her videonuzda etiket (hashtag) kullanmalısınız.
  • YouTube’a yükleyeceğiniz video ismi örneğin 12345.mp4 şeklinde değil, youtube-seo-nasil-yapilir.mp4 şeklinde olmalı.
  • Alakalı oynatma listeleri oluşturup her videonuzu mutlaka eklemelisiniz. Ama videolar mutlaka alakalı içeriklerden oluşmalı. Böylece ciddi bir takipçi kitlesi de kazanmış olursunuz.
  • Eğer internet siteniz varsa videoları sitenize gömmelisiniz.

Diğer yazılara göre çok kısa bir yazı oldu fakat eğer YouTube SEO ile ilgileniyor ve arama motorları üzerinden yazımı gördüyseniz, yukarıda yazdığım birkaç öneriyi dikkate almanızı öneririm. Kaliteli bir içerik ve bir kaç SEO önerisi ile, ciddi bir izlenme sayısı ve takipçi kitlesine ulaşmak mümkün.

Bu yazı hakkındaki soru ya da fikirlerinizi aşağıda yer alan butona tıklayarak yorum atabilir ya da (aktif olduğum zaman görünen) canlı destek butonu ile bana doğrudan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir