SEO Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Püf Nokta

SEO Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Püf Nokta

Total
0
Shares

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) yüksek bir konuma sahip olmasını sağlayan tekniklerin tümüdür. SEO tekniklerini doğru bir şekilde uygulamak, zaman ve enerji gerektiren bir iştir. SEO’nun bu kadar zaman alması ve zor olmasıyla birlikte günümüzde birçok işletme, işlerini bir SEO firmasıyla yürütmek için harika bir seçenek olarak görmektedir.

Günümüzde SEO firmalarının sayısı arttıkça firmaların arasından seçim yapmak o kadar da kolay değildir. Doğru SEO firmasını seçmek, işletmeniz için oldukça önemlidir. Siz değerli okurlarımız için uzman ekibimiz ile hazırlamış olduğumuz bu makalede, SEO firması seçerken dikkat edilmesi gereken 7 önemli püf noktayı detaylı bir şekilde ele alacağız.

Referansları Araştırın

Bir SEO firması seçmeden önce, müşteri referanslarını araştırmak oldukça önemlidir. İyi bir SEO firması, müşterilerinden memnuniyetle bahsedecektir. Firmanın daha önceki müşterileriyle iletişime geçin ve onların görüşlerini dinleyin. Böylece firma hakkında çok daha detaylı bir bilgiye sahip olabileceksiniz.

Firmanın referanslarına bakarak da firmanın çalışma tarzı ve hizmet kalitesi hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Referanslar, firmanın işinde ne kadar iyi olduğunu anlamak için önemlidir. Günümüzde aktif bir şekilde referansları bol olan firmalar ile çalışmaya özen gösterin. Aksi takdirde referanssız bir firma ile çalıştığınız zaman nasıl bir çalışma ile karşı karşıya kalacağınızı pek de bilemeyeceksiniz.

Uzmanlık Alanlarına Bakın

Bir SEO firması seçerken, firmanın uzmanlık alanlarına bakmak oldukça önemlidir. Her SEO firması, bir veya daha fazla uzmanlık alanında uzmanlaşmıştır. Firmaların bu uzmanlık alanlarından bazıları yerel SEO, uluslararası SEO, e-ticaret SEO, mobil SEO ve teknik SEO’dur. SEO sektöründe bu kadar fazla tür olduğundan dolayı firmanın hangi uzmanlık alanlarına sahip olduğunu kontrol etmek işletmenizin ihtiyaçlarına uygun bir SEO firması seçmenize büyük bir oranda yardımcı olacaktır. Aksi takdirde sizin yaptıracağınız projeye uygun bir uzmanlığı olmayan firmanın size pek de yararı dokunmayacaktır.

Hedeflerinizi Tartışın

Bir SEO firması seçerken, firmanın hedeflerinizi anlaması oldukça önemlidir. SEO firması, işletmenizin ihtiyaçlarına uygun bir SEO stratejisi geliştirebilir ancak öncelikle işletmenizin hedeflerini bilmelidir. Bu konuda bir netliğe ulaşmak için firmanın uzmanlarıyla bir araya gelerek işletmenizin hedeflerini ve beklentilerini tartışın. Yapacağınız bu konuşma ile işletmenize özel bir SEO stratejisi geliştirebilir ve bu strateji üzerinden devam edebilirsiniz.

Şeffaflık Oldukça Önemlidir

SEO firmalarının birçoğu, ne yaptıklarını açıkça belirtmezler. Günümüzde bu durum böyle olması nedeniyle SEO firması seçerken şeffaflık oldukça önemlidir. Şeffaf bir SEO firması, ne yaptığını açıkça belirtecek ve size her zaman projenin ilerlemesi hakkında bilgi verecektir. Bu şekilde çalışan bir firma ile genel olarak firmanın yaptıklarını izleyebilir ve projenin ilerlemesinden haberdar olabilirsiniz.

İş Etiklerini İnceleyin

Bir SEO firması seçerken, firmanın iş etiklerine de dikkat etmek oldukça önemlidir. İyi bir SEO firması, etik iş uygulamalarını benimseyecek ve işinizi doğru bir şekilde yürütecektir. Seçeceğiniz firmanın iş etiklerini ve uygulamalarını anlamak için önce firmanın geçmiş işleri hakkında araştırma yapın. İyi bir firmanın, iş etikleri hakkında şeffaf olması ve müşterilerinin ihtiyaçlarını ön planda tutması gerektiğini unutmayın.

Fiyatlandırma Politikalarını İnceleyin

SEO hizmetleri günümüzde oldukça pahalı olabilir. Web siteniz için herhangi bir SEO firması seçerken fiyatlandırma politikalarını da göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Fiyatlandırma, firmanın sunduğu hizmetlerin kalitesi ve kapsamına bağlı olarak değişkenlik göstereceğinden dolayı SEO firmalarının fiyatları birbirinden çok farklıdır.

SEO firmalarının sunmuş olduğu ücretler farklı olduğundan dolayı firmanın sunduğu hizmetlerin fiyatları hakkında bilgi almak ve bütçenize uygun bir SEO firması seçmek oldukça önemlidir. En ucuz SEO firması her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Bundan dolayı fiyatlandırma politikaları hakkında detaylı bir araştırma yapmak önemlidir.

Sürekli İletişim Seçeneğini Değerlendirin

Bir SEO firması seçerken, sürekli iletişim içinde olabileceğiniz bir firma ile çalışmak oldukça önemlidir. İyi bir SEO firması, projenin ilerlemesi hakkında düzenli olarak size bilgi verecek ve size yardımcı olacaktır. Seçim yapacağınız firmanın iletişim kanallarını ve iletişim protokollerini anlamak oldukça önemlidir. Firmanın müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçerek firmanın ne kadar hızlı yanıt verdiğini ve sorunlarınızı nasıl çözdüğünü gözlemleyebilirsiniz. Böylece firmanın iletişim hızını net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir