Makale Yazarı Nasıl Olunur? Evden Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Makale Yazarı Nasıl Olunur? Evden Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Total
0
Shares

Makale Yazarı Nasıl Olunur?

Makale yazarlığı yapmak isteyen bir kişi öncelikle iyi bir dil bilgisine sahip olması gerekmektedir. Noktaları virgülleri nerede kullanacağını, metnin akışını nasıl belirleyeceğini ve okuyucunun dilinden anlayacak bir biçimde içerikler üretmesi gerekmektedir.

İçerik üreticilerinin en çok yanıldığı nokta gerekli anahtar kelimeler yerleştirildiği zaman web siteleri üst sayfalarda sıralanacağını düşünmeleridir. Hiçbir zaman içeriğin en önemli husus olduğu unutmadan açıklayıcı, betimleyici ve öğretici makaleler yayınlamak ve yazmak en önemli faktörlerdendir. Aşağıda yer alan maddelere uygun şartlar taşıyorsanız sizler de makale yazarı olabilirsiniz.

 • Araştırma yapmayı seviyorsanız,
 • Bilgisayarla çalışmayı ve yazı yazmayı seviyorsanız,
 • İşinizi sosyal yaşantınıza tercih edebiliyorsanız,
 • Araştırdığınız konuları özgün bir şekilde yazabiliyorsanız,
 • Aldığınız görevi zamanında yerine getirebiliyorsanız,
 • Yazdıklarınızla insanları mutlu etmeyi seviyorsanız,
 • Bir sıkıntı olduğunda soruna zamanında müdahale edip ilgilileri bilgilendirebiliyorsanız, makale yazmaya başlayabilirsiniz.

Evden Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Eğer bir iş yerinde çalışmaktan sıkıldıysanız ev ortamında da makale yazabilirsiniz. Daha önce herhangi bir yerde çalışıp çalışmadığınızın hiçbir önemi yoktur. Eğitimli olup olmamanızın, evli veya bekâr olup olmadığınızın, sahip olduğunuz görüşünüzün herhangi bir önemi de yoktur. Evden makale yazarlığı yapmak için sahip olmanız gereken sadece iyi bir bilgisayar ve internete sahip olmanız yeterlidir.

Konfor istiyorsanız güzel bir çalışma odası da tercihler arasındadır. Bundan sonrası, yetenek ve dakikliktir. Yazdığınız makalenin yetkililerce kabul edilmesini ve müşteri memnuniyetini bekleyin. Bir kahve molası ile makale yazmanın keyfini çıkarın. Ancak makale yazarlığı yaparken sigortalı bir işte çalışmayacağınızdan dolayı ilerleyen aylarda işleri büyütmeniz halinde vergi ödeme yükümlülüğü açısından bir muhasebeciye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Online Makale Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Dijital dünyada pazarlama yapmak isteyenler pazarladıkları ürün ve verilen hizmetlerle ilgili makale yazdırmak ister. Online makale yazarlığı, firmalara ve kişilere ait sitelerin izlenme ve ziyaretlerin üst sıralarda yer alması için yazılır. Yazılan makale ne kadar iyi ve kurallara uygun yazıldıysa ziyaretçiler tarafından daha fazla okunur. Bu sayede verilen hizmet veya ürün daha fazla kişiye ulaşır. Online makale yazarlığında;

 • Konular ve başlıklar hizmet veren kişi tarafından belirlenir.
 • Makalenin kaç kelime yazılacağı söylenir;
 • Makale içinde kullanmanız gereken alt başlıklar, kelime ya da kelime grupları da talep eden tarafından verilir.
 • Makale müşterinin özel istekleri dikkate alınarak yazılır.
 • Tüm bu hususlar dikkate alınarak araştırma yapıldıktan sonra makale süresi içinde yazılıp müşteriye teslim edilir.

SEO Makale Yazarlığı Nedir?

Web sitelerinde yazarlık yapmanın temelini, makaleler içerisinde kullanılacak olan anahtar kelimeler oluşturmaktadır. Anahtar kelime veya kelime grupları, ne kadar metinle uyumlu ise, makalenizin yayınlandığı siteye ilgi o kadar artar ve site o kadar başarılı olur.

Google yazılan yazıya giderek diğer sitelerle eşleştirme yapar. Yazının diğer sitelerden daha iyi yazı olduğunu düşünürse, siteyi arama sonuçlarında yukarı taşır.

İyi bir SEO yazarı olmak için;

 • Yazı kaliteli olmalıdır.
 • Cümleler kısa, net ve akıcı olmalıdır.
 • Meta açıklaması, meta başlığı ve etiket yazmayı öğrenmek gerekir
 • Anahtar kelimeler konuya uygun olmalıdır.
 • SEO için verilen anahtar kelimeler kurulan cümleye tam oturmalıdır;
 • SEO makale yazarlığında kullanılan meta açıklaması, meta başlığı ve etiket yazma gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

İnternet Makale Yazarlığı Nedir?

İnternet makale yazarlığı; internet sitelerine içerik hazırlama işidir. Firmaların, şirketlerin veya bireysel internet sitelerinin her türlü ihtiyaçlarına uygun, talep edilen konu ve anahtar kelimeleri kullanarak makale yazma işidir. İnternet yazarlığı için; istenilen içerik hakkında özgün olarak yazı yazılması gerekir. Başka site ve içeriklerden asla kopya yapılmamalıdır.

Yapılan intihal yapılan işe ve talep edene saygısızlık olmakla beraber hukuki işlem de gerektirir. Çalışmalarınızı dakik bir şekilde hazırlayıp zamanında teslim etmeniz gerekir. Yazdıklarınızı başka metinlerde kullanmamanız gerekir. Bu da intihalin (kopya içerik) başka bir çeşididir.

Makale Yazarlığı Ücretleri Ne Kadardır?

Makale yazarlarının kazanacağı ücretler tecrübesine ve el becerisine göre değişmektedir. İyi bir makale yazarı olan ve yıllardır bu işi yaparak gelir sağlayan kişiler ile yeni başlayan çaylak makale yazarlarının kazanacağı paralar çok farklı olacaktır. Örneğin iyi bir makale yazarı yazmış olduğu iki sayfalık bir metne 250 TL ücret talep edebilirken yeni başlayan çaylak yazarlar 40-50 TL gibi rakamlara bu işi yapabilmektedir.

Ancak Makale Yazarlığı ücretleri sayfa bazlı olarak değil de 100 kelime esas alınarak hesaplanmaktadır. 100 kelime ücretleri 3 TL ile 20 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Yazar ile müşteri arasında anlaşmaya bağlı olarak fiyat politikası belirlendikten sonra sipariş veren kişi kelime sayısını ve makalenin başlığını belirleyerek yazara iletir ve yazar içeriği üretmeye başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir