CloudLinux Nedir? Gerekli Bir Yazılım Mıdır?

CloudLinux Nedir? Gerekli Bir Yazılım Mıdır?

Total
0
Shares

SEO için site hızının ve güvenliğinin önemli olduğunu daha önce paylaştığım birçok yazıda vurgulamıştım. Bu yazımda, hız ve güvenliğiniz için CloudLinux isimli çok önemli bir yazılımı tanımak istiyorum.

CloudLinux Nedir?

CloudLinux, paylaşımlı sunucularda yani hosting hizmeti satın aldığınız sunucuda yer alan her siteyi kafesleyerek birbirlerini etkilemelerini önleyen bir sistemdir. Yani örneğin bir sunucuda yer alan internet sitesi büyük bir CPU ihtiyacı duydu diyelim. Bu durumda o sunucuda sizin de internet siteniz bulunuyorsa yüksek CPU ihtiyacı nedeniyle CPU ihtiyacı duyan site gibi sizin siteniz de kullanılmaz hale gelecektir. Fakat eğer bu durum CloudLinux yüklü bir sunucuda gerçekleşiyorsa, bu yazılım her siteyi ayıracak ve sadece yüksek CPU gereken internet sitesini yavaşlatacaktır.

Aynı şey bir saldırı durumu için de geçerlidir. Her alan adını kendi içinde izole eden CloudLinux, bir sitede oluşabilecek zararlı yazımların sunucuda yer alan diğer sitelere bulaşmasını önler.

CloudLinux Gerekli Bir Yazılım Mıdır?

Yukarıda örneğini verdiğim iki durum bu yazılımın artık olmazsa olmaz olduğunu göstermek için yeterlidir diye düşünüyorum. Eğer kendi sunucunuz yoksa ve hosting hizmeti satın alıyorsanız, satın aldığınız hizmette mutlaka CloudLinux olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

CloudLinux Ücretli Midir?

CloudLinux ücretli bir yazılımdır fakat eğer sunucu sahibi değilseniz bu ücreti siz ödemezsiniz. Hosting aldığınız firma CloudLinux yazılımını kendi sunucuna kurar. Eğer firmada CloudLinux bulunmuyorsa, sizin isteğinizle sonradan eklenemiyor maalesef. Bu yüzden hosting almadan önce, almayı düşündüğünü firmaya mutlaka bu hizmeti verip vermediğini sorun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir